Sharp company manufactures a product

Sharp company manufactures a product.

Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been set:

During March, the company purchased direct materials at a cost of $55,650, all of which were used in the production of 3,200 units of product In addition, 4,900 hours of direct labor time were worked on the product during the month. The cost of this labor time was $36,750. The following variances have been computed for the month:

Required:
1. For direct materials:
(a) Compute the actual cost per foot for materials for March.
(b) Compute the materials price variance and a total variance for materials.
2. For direct labor:
(a) Compute the standard direct labor rate per hour.
(b) Compute the standard hours allowed for the month’s production.
(c) Compute the standard hours allowed per unit ofproduct.

Sharp company manufactures a product

Calculate your order
Pages (275 words)
Standard price: $0.00
Client Reviews
4.9
Sitejabber
4.6
Trustpilot
4.8
Our Guarantees
100% Confidentiality
Information about customers is confidential and never disclosed to third parties.
Original Writing
We complete all papers from scratch. You can get a plagiarism report.
Timely Delivery
No missed deadlines – 97% of assignments are completed in time.
Money Back
If you're confident that a writer didn't follow your order details, ask for a refund.

Calculate the price of your order

You will get a personal manager and a discount.
We'll send you the first draft for approval by at
Total price:
$0.00
Power up Your Academic Success with the
Team of Professionals. We’ve Got Your Back.
Power up Your Study Success with Experts We’ve Got Your Back.